Ukrajna nyomásgyakorlása vezethetett Brüsszel végzetes tervéhez

2025. július 02. 21:56

Kijevi lobbicsoportok vehették rá az Európai Bizottságot az orosz energiahordozók kitiltására.

2025. július 02. 21:56
null

Az orosz energiahordozók európai behozatalának teljes betiltása nem feltétlenül a brüsszeli vezetők fejéből kipattant ötlet, sokkal inkább ukrajnai lobbicsoportok intenzív nyomásgyakorlásának hatása – mutatott rá legutóbbi jelentésében a Szuverenitásvédelmi Hivatal. Ennek alapján a Magyar Nemzet azt írja, 

az ukrajnai kötődésű szervezetek befolyása annyira megnőtt az utóbbi években, hogy javaslataik szinte teljes egészében bekerültek az Oroszország elleni új szankciók tervezetébe. 

Bár az intézkedések Moszkvát célozzák, aránytalanul nagy terhet rónak Magyarországra és Szlovákiára, azokra a tagállamokra, melyek fenntartásokkal kezelik Ukrajna hadászati és pénzügyi támogatását, valamint az EU-csatlakozását.

Az orosz–ukrán háború kirobbanása óta Ukrajna intenzív politikai lobbitevékenysége jelentősen felerősödött az európai uniós intézményekben és számos tagállamban, a legfrissebb információk szerint Magyarországon is. E lobbi egyik élharcosa a 2022 júliusában Hollandiában bejegyzett Stichting B4Ukraine (Business for Ukraine Foundation) alapítvány. A szervezet, melynek elnöke a korábban a USAID-nek is dolgozó Nezir Sinani, az elmúlt időszakban rendkívül hatékonyan dolgozott azon, hogy szigorúbb szankciókat harcoljon ki Oroszország ellen, kiemelten az energiaszektort célozva – áll a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentésében.

Ezt is ajánljuk a témában

A B4Ukraine és a Razom We Stand 2023 októberében nyílt levelet írt a belga kormánynak, hogy 

tiltsa meg az orosz cseppfolyós gázt (LNG) szállító tartályhajók fogadását, ezzel párhuzamosan pedig tüntetést szervezett a zeebruggei kikötőben. Ezzel egy időben a francia elnöki hivatalnak, a spanyol miniszterelnökségnek, valamint a német kancellári hivatalnak is levelet küldtek, követelve az oroszországi LNG-hajók fogadásának és az orosz földgáz vásárlásának megszüntetését.

De Friedrich Merz német kancellárt is megkörnyékezték az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő, jelenleg nem működő Északi Áramlat gázvezetékek teljes felszámolását követelve. Ez azért is jelentős, mert a német kormányzó Kereszténydemokrata Unióban nemrég felmerült, hogy a háború lezárását követően újra kellene indítani a szállítást a vezetékeken.

Az újabb brüsszeli terveknek, vagyis a 2028-tól életbelépő teljes orosz energiahordozó-behozatal tilalmának pedig Magyarország lenne az egyik legnagyobb vesztese. A szankciók minden magyar háztartásnak 2 millió forintos kiadást jelentettek eddig, az újabbak, valamint Ukrajna erőltetett csatlakozása pedig évi 1 millió forint pluszköltséget jelentene a családoknak – számolt be a brüsszeli tervek várható következményeiről korábban a Mandiner. Az orosz energiaembargóról szóló cikkünk ITT olvasható.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Sem van der Wal / ANP MAG / AFP

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mandalori
2025. július 03. 05:38
Ukrán nyomásra fenyegetett meg minden oroszokat így-úgy támogató országot 500% vámmal Trump??
pandalala
2025. július 03. 00:28
" Kijevi lobbicsoportok vehették rá .... " Lófaxot! Ámerikából irányítanak mindent .. :-)) :-((
Csigorin
2025. július 03. 00:16
Marhasag. Ukrajnanak semmi eszkoze sincs nyomast gyakorolni. Egyszeruen megkenik a korrupt gazembereket.
Amon-Li-Sa
2025. július 02. 23:24
Tegnap hallottam valamelyik hírműsorban, hogy valami csoda folytán Marokkó hirtelen dizelolaj-nagyhatalom lett. A spanyolok a legnagyobb vevőik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!